Mesec marec že petič po vrsti poteka tudi v znamenju sodelovanja med generacijami. Prva tri leta so naši osmošolci starejšim občanom ves teden pomagali pri učenju računalniških veščin. V lanskem in letošnjem šolskem letu sta se generacija babic in dedkov in generacija vnukov družili v pogovorih na čajanki, pri uri športa, pri ročnih delih, pri likovnih dejavnostih in pri kitajski veščini tai-chi.

Na letošnje križišče generacij  ob dnevu žensk smo povabili gospoda Eriha Žnidaršiča iz Javne agencije RS za varnost prometa, ki je osvežil naše znanje cesto prometnih predpisov. Pri usmerjanju v križišču sta poleg naših dvanajstih osmošolcev (Teja Kenda, Lea Škrinjar, Lovro Vrhunc, Niko Rovtar, Teja Bergant, Lucija Štremfelj, Klara Gaser, Nejc Gartner, Jan Miže, Silvija Čemažar, Eva Demšar in Žiga Klemenčič) sodelovali še  Nataša Zavrl, ki je delavnico organizirala in Alenka Bertoncelj, ki je svetovala pri delu z računalniki. Na  križišče generacij je tako pogumno zapeljalo 25 starejših občanov, ki so ob prijazni pomoči osmošolcev svoje poznavanje prometnih predpisov preizkusili tudi na računalniku.

V torek, 8.3.2016, je iz vrtca v prostore likovne učilnice priletela  najmlajša generacija ptičkov, ki so ustvarjali s člani likovnega krožka. Delavnico je vodila Polona Kovač ob pomoči Alenke Gajgar in Urša Mravlja. Ptički so se zelo trudili pri oblikovanju lokvanjev, ki so se jih kasneje razveselile mamice. Otrokom iz vrtca so  nekoliko pomagali člani likovnega krožka, ki so poskrbeli, da je ura in pol druženja minila kot bi mignil. Poleg lokvanjev so ob skorajšnjem prihodu pomladi zacvetela tudi nova prijateljstva med »ta malimi« in »ta velikimi«. To pa nekaj šteje!

V petek, 11.3.2016, smo na Križišču generacij ustvarjali tudi s šivanko in prejico. Promet v učilnici, ki se je spremenila v šivalnico je usmerjala učiteljica Damjana Kaplja. Pri vezenju ptičkov in metuljčkov so prijazno priskočile na pomoč aktivne članice Društva upokojencev Železniki – gospa Marija Lotrič, gospa Marija Bertoncelj, gospa Krista Gartner, gospa Majda Gortnar, gospa Mira Jelenc in  gospa Lucija Thaler. Mojstrice vezenja so znale razvozlati prav vsak zaplet.

Delavnice se je udeležilo 22 učenk in učencev (Manca Benedičič, Ema Demšar, Kaja Arko, Ana Demšar, Ajda Ravnihar, Alja Tolar, Špela Pfajfar, Voranc Krek, Urh Arko, Eva Vrhunc,  Liza Krek, Tonka Šmid, Pia Primc, Klarisa L. Veber, Tine Demšar, Nika Šturm, Blažka Demšar, Lana Habjan,  Vanja Gartner, Tanja Kenda in Xheneta Krasniqi), ki so šivanke tako spretno sukali pod budnimi očmi mentoric, da sta dve šolski uri kar prehitro minili. Ker izdelka še niso dokončali, bodo delavnico ponovili še enkrat.

V sredo, 16.3.2016, smo na naši dopoldanski čajanki  še enkrat ustvarili sproščeno vzdušje za iskriv pogovor, ki ga je spretno usmerjala Katarina Primožič. Postregli smo si s čajem, piškoti in suhim sadjem, tako da je prijetna družba sproščeno zavila po poteh spominov o šolskih dogodivščinah. Trčili smo v neusahljiv vir navdiha, sočustvovanja, humorja. Vsi prisotni smo se ustavili na kakšni zanimivi postaji spomina. Učenci – sedmošolci Julija, Lan in Vid, osmošolci Erin, Matjaž in Nika ter devetošolki Ajda in Brina – so pogovor obogatili z aktualnimi dogodivščinami iz vsakodnevnega prometa po šolskih hodnikih, učilnicah, telovadnici, jedilnici. Gospe Zimzelenke – Milena Logar, Poldka Pegam, Marjana Trpin, Francka Dolenc, Martina Sedej, Darinka Rupar, Saša Šolar – so srčno odkrile svoje spomine, včasih temačne, z grenkim priokusom, največkrat pa spet svetle, zabavne in iskrive. Čajanki se je pridružil tudi ravnatelj Franc Rant.

Nataša Zavrl, pedagoginja